PON - PET: 07 - 20 | SUB: 07 - 15 (+387 51) 309 222info@deamedica.ba
20 godina
brige o pacijentima
#1 Specijalistički centar
u Republici Srpskoj
25.000+
zadovoljnih korisnika

Dr Darko Depčinski – Alergije, bronhitis, astma -kada je vrijeme za pregled?

Kašalj koji traje, osjećaj nedostatka vazduha, alergijske tegobe ili česte infekcije disajnih puteva?
Alergije, bronhitis i astma spadaju među najčešće razloge zbog kojih se pacijenti javljaju pulmologu.
U ovom blogu dr Darko Depčinski, specijalista pulmologije u Deamedici, odgovara na ključna pitanja – kada je kašalj bezazlen, a kada znak za uzbunu, kako prepoznati razliku između alergijskog i virusnog bronhitisa, i koje greške najčešće pravimo u liječenju astme.

Koji su najčešći razlozi zbog kojih pacijenti dolaze u pulmološku ambulantu u Deamedici?

Najčešći razlozi zbog kojih se pacijenti javljaju u pulmološku ambulantu u Deamedici su suhi ili produktivni kašalj, otežano disanje, osjećaj nedostatka vazduha, intolerancija napora, kao i alergijske tegobe. Često dolaze i pacijenti kod kojih se u sklopu drugih pregleda (sistematski pregledi, pripreme za operativne zahvate, pregledi kardiologa, otorinolaringologa i drugih srodnih specijalnosti) postavi sumnja na plućno oboljenje, te se upućuju radi dalje dijagnostike. Naravno, u zimskom periodu pacijenti se najčešće javljaju sa simptomima respiratornih infekcija.

Kako znamo da je kašalj običan – a kada treba da nas zabrine?

Svaki kašalj, bez obzira na to da li je suh ili praćen iskašljavanjem, ukoliko traje duže od tri sedmice, apsolutni je razlog da se javite ljekaru, koji će vas najčešće uputiti na pregled pulmologa. Ukoliko je kašalj praćen povišenom tjelesnom temperaturom, iskašljavanjem sukrvice ili krvi, otežanim disanjem, iskašljavanjem zelenkastog ili žućkastog sadržaja, bolom u grudima – potrebno je da se ljekaru javite i ranije.

Posebno bih naglasio da je svaka promjena kašlja kod pušača apsolutni razlog za odlazak ljekaru.

Koliko su danas česte respiratorne alergije kod odraslih i kako ih prepoznati?

Broj pacijenata s respiratornim alergijama je u stalnom porastu. One se manifestuju tegobama u vidu curenja i zapušenosti nosa, kijanja, svraba nosa i očiju, osjećaja slivanja sekreta niz grlo, suhim ili produktivnim kašljem, osjećajem nedostatka vazduha i „sviranjem“ u grudima. Treba napomenuti da nerijetko samo suhi, iritirajući kašalj – naročito u večernjim časovima – može biti uzrokovan respiratornim alergijama.

Tegobe najčešće imaju sezonski karakter, češće se javljaju od marta do kraja septembra, spontano se povlače i ponovo vraćaju.

Da li postoji razlika između alergijskog i virusnog bronhitisa?

Alergijski bronhitis je tip hroničnog bronhitisa, kojeg karakteriše kašalj praćen povremenim „čujnim disanjem“ i nedostatkom vazduha, uz druge alergijske tegobe: curenje i zapušenost nosa, kijanje, svrab očiju i nosa. Tegobe se najčešće javljaju u napadima i izraženije su u večernjim časovima. S obzirom da se radi o hroničnom bronhitisu, tegobe traju duže od mjesec dana i najčešće imaju periodičan karakter (vezan za doba godine). Pacijenti nemaju povišenu tjelesnu temperaturu.

Virusni bronhitis je akutno respiratorno infektivno oboljenje, izazvano virusnim infekcijama. Karakterišu ga tegobe u vidu produktivnog ili suhog kašlja, osjećaj nedostatka vazduha i ponekad „čujno disanje“. Tegobe traju nekoliko dana, nerijetko su praćene povišenom temperaturom, opštom slabošću i malaksalošću. Češće se javljaju tokom zimskog perioda.

Kako izgleda prvi pregled u pulmološkoj ambulanti? Šta pacijent može da očekuje?

Na prvom pregledu u pulmološkoj ambulanti, ljekar će uzeti detaljnu anamnezu – ispitaće vas o tegobama, ranijim bolestima, operativnim zahvatima, alergijama, izloženosti štetnim inhalacionim gasovima (pušenje, pasivno pušenje, korištenje elektronskih cigareta, aerozagađenje), te o porodičnoj istoriji plućnih i drugih bolesti. Potom slijedi klinički pregled i, u zavisnosti od tegoba i nalaza, preporuka za dalje dijagnostičke procedure.

Koje metode i dijagnostika se koriste u Deamedici da bi se postavila tačna dijagnoza?

Osim kliničkog pregleda pulmologa, u Deamedici se mogu uraditi laboratorijske analize krvi, spirometrija (ispitivanje plućne funkcije), radiološke procedure (RTG srca i pluća, niskodozni i standardni CT grudnog koša, CT po protokolu za plućnu tromboemboliju), alergološka testiranja (ukupna IgE antitijela i specifična IgE antitijela na inhalatorne i nutritivne alergene), kao i konsultacije sa ljekarima drugih specijalnosti (otorinolaringolog, kardiolog, gastroenterolog i dr.).

Da li su respiratorne bolesti povezane s promjenom godišnjih doba? Kada treba posebno da obratimo pažnju?

Jedan broj respiratornih oboljenja pokazuje sezonski karakter – češće se javljaju ili pogoršavaju u određenim godišnjim dobima ili tokom njihovih promjena.

Na prvom mjestu su respiratorne infekcije koje su učestalije u jesenjim i zimskim mjesecima, i kod zdravih osoba i kod pacijenata sa hroničnim plućnim bolestima (HOBP, bronhijalna astma, plućna fibroza, karcinomi pluća i dr.). Tada može doći do pogoršanja osnovne bolesti.

Od marta do kraja septembra češće se javljaju alergijske tegobe zbog povećane prisutnosti inhalatornih alergena. Upravo je ovo karakteristično za alergijske rinitise i bronhijalne astme – javljaju se sezonski, kada su alergeni u visokoj koncentraciji u vazduhu.

Koje su najčešće greške koje pacijenti prave u liječenju astme ili bronhitisa?

Najčešća greška je samoinicijativno prekidanje terapije čim se pacijent osjeti bolje. Edukacija o prirodi hroničnih plućnih bolesti je ključna.

Takođe, većina pacijenata koristi inhalatornu terapiju putem tzv. „pumpica“, a česta je nepravilna upotreba ovih uređaja. Zato je važno da se pri svakom pregledu provjeri pravilna tehnika korištenja.

Koju jednu poruku biste uputili svima koji kašlju već mjesecima, ali odlažu pregled?

Pozivam sve pacijente koji imaju kašalj ili druge respiratorne tegobe da bez straha i odlaganja nađu malo vremena za sebe i dođu na prvi pregled u Deamedicu.

Čak i pacijenti koji nemaju simptome treba da razmisle o preventivnom pregledu – radi očuvanja zdravlja i informisanja o plućnim bolestima. Ovo se posebno odnosi na osobe koje koriste bilo koji oblik cigareta ili duvana.

Što se prije javite – prije i bolje ćemo vam pomoći.

Related Posts